Памяті отців Тимчуків - Ісповідників Віри.

(До 150-ї річниці церкви Святої Покрови в Заліщиках)

У ці грудневі дні заліщицька громада обходить дві пам’ятні дати: 20 грудня минає 25 років від дня смерті преосвященного Владики Кир Якова (Ярослава Тимчука), а 25 грудня – 107 років від дня народження його брата отця-доктора Єроніма (Євгена Тимчука). Життя цих двох отців нерозривно пов’язано з історією української греко-католицької церкви. Служінню Богові і людям вони присвятили все своє свідоме життя, пройшовши гідно шлях ісповідників віри. Отці мужньо і з гідністю витерпіли жорстокі переслідування та щедро дарували людям зерна Божої Любові, Всеосвячуючої Ласки, Віри, Надії та Божого Милосердя у важкі часи репресій і гоніння церкви та її вірних.

Преосвященний Владика Кир Яків (Ярослав Тимчук) народився 24 вересня 1919 року в селі Дуплиська Заліщицького району. В 16 років Ярослав стає ченцем Бучацького монастиря оо. Василіян і отримує ім`я «Яків». Потім були Крехівський монастир, духовна семінарія в Кристинополі. У 1943 році в м. Ярославі (Польща) рукоположений у священики. Свою першу Святу Літургію відправив у Гошеві на Ясній Горі. Згодом став парохом церкви Святої Покрови в м. Чорткові. Тут НКВСівці змушували о. Якова перейти в московське православ'я. Мужній молодий єромонах не зрікся католицької віри. Відправивши останню Святу Літургію у храмі, він попрощався з парафіянами і перейшов на нелегальне становище. Працював в музеї у м. Коломия, в аптеці у Копичинцях, на цукрозаводі «Хрещатик». У 50-80-х роках минулого століття підпільно проводив душпастирську працю і в Заліщиках.

Отець Яків Тимчук впродовж 45 років священичого і 53 років чернечого життя невтомно засівав зерно Боже, зміцнюючи народ в надії на перемогу нашого народу. Помер Владика УГКЦ Яків 20 грудня 1988 року у Чорткові. 23 грудня тіло покійного перевезли в місто Заліщики. Процесія з 30 священнослужителів пройшла через усе місто, несучи на своїх плечах труну з тілом Владики, на місцевий цвинтар. Похоронну службу відправили Єпископи Софрон Дмитерко і Павло Василик в сослуженні 27 священиків.

Отець-доктор Єронім (Євген Тимчук) народився 25 грудня 1906 року. Початкову освіту здобув у сільській школі, в 1918-1922 роках навчався в Станіславській гімназії. 26 січня1923 року вступив на новіціят до Чину Святого Василія Великого в Крехові. Перші монаші обіти склав у Крехові в 1924 році. Проходив студії гуманістики і риторики у Лаврівському монастирі (1924-1927 рр.). У 1930 році зарахований на другий курс богословя в семінарії св. Канізія при університеті в Інсбруці (Австрія). Ієрейські свячення отримав у вересні 1931 року. Був префектом студентів та професором філософських дисциплін у Добромилі (1933-1935), а згодом викладав догматику в Кристинополі. З 1936 року - викладач морального богослов’я в Лаврові. В роки другої світової війни переїхав до Оломоуца (Чехія), де був професором та ігуменом чернечої братії. З січня 1941 року перебував у Празі. В Галичину повернувся в лютому 1942 року. 19 січня 1946 року арештований органами НКВС і засуджений до 10 років виправно-трудових таборів та 5 років позбавлення прав з конфіскацією майна. Покарання відбував в Караганді. У 1955 році повернувся до рідного села, а потім переїхав до Львова, де працював санітаром швидкої допомоги. Займався підпільно душпастирською діяльністю. В 1962 році знову арештований та засуджений до примусових робіт на каменоломні в Сколівському районі. Вийшовши на волю, оселився в Коломиї і здійснював підпільне душпастирське служіння в багатьох містах і селах краю. Особливо ревно опікувався молодими кандидатами на священиків і підпільних ієромонахів, навчаючи та наставляючи їх. 71 рік свого життя отець-доктор Єронім Тимчук віддав служінню Богові, Церкві і своїм вірним. Помер 25 лютого 1994 року в Коломиї. Похорон відбувся 1 березня в Заліщиках. Прощалися з отцем Преосвященні владики Кир Павло Василик, Кир Софрон Дмитерко, Кир Іриней Білик, ЧСВВ, 45 священиків і тисячі вірних. Поховали отця біля рідного брата - Єпископа Якова Тимчука, ЧСВВ.

Заліщани завжди свято шанують пам'ять своїх духовних отців. Даниною пам’яті їм стала і велична каплиця на честь ісповідників віри: архиєрея Якова і ієромонаха Єроніма Чину Святого Василія Великого (Тимчуків), споруджена на офіру від родини Островерхових і посвячена в 2012 році. Того ж року в заліщицькому аграрному коледжі відбулася урочиста академія, присвячена пам’яті отців Тимчуків, яку очолив преосвященний Владика Димитрій (Григорак), Єпископ Бучацький.

Восени 2013 року настоятель церкви Покров Пресвятої Богородиці о. Іван Сендзюк запропонував відзначити пам'ять отців, які в своєму служінні багато працювали з молоддю, проведенням першого єпархіального турніру з настільного тенісу. Отримавши благословення правлячого архиєрея Бучацької єпархії Владики Димитрія на підготовку цього заходу, о. Іван Сендзюк спільно з директором коледжу В. С. Гловою провели організаційну роботу.

13-14 грудня 2013 року в нашому коледжі та церкві Покрови Пресвятої Богородиці м. Заліщики відбулася ціла низка духовних, виховних та спортивних заходів, в яких прийняли участь студенти, учні заліщицьких шкіл та гості міста. До Заліщик завітала молодь з Борщівського деканату, очолювана о. Володимиром Кремзою та Улашківського деканату під опікою о. Ігора Лесюка. У змаганнях приймали участь також дві команди із Заліщик, підготовлені тренером ДЮСШ Я. А. Ушієм. Кожна команда складалася з 6 учасників: священик, 2 дівчини і 3 юнаки. Змагання були особисто-командні, у таких номінаціях: серед священиків, один юнак (1997-1998 р.н.), один юнак (1999-2001 р.н.), один хлопчик 2002 р.н. і молодше, одна дівчина (1997-2000 р.н.), одна дівчина 2001 р.н. і молодше. Ця молодіжна зустріч стала також одним із заходів підготовки до святкування 150-ліття храму Покрови Пресвятої Богородиці в нашому місті. Захід є не лише засобом залучення молоді до активних занять фізичною культурою і спортом та пропаганди здорового способу життя, а й справжнім духовним святом для учнівської та студентської молоді.

У п’ятницю 12 грудня в залі коледжу відбулася година духовності, яку підготували завідувач бібліотекою коледжу Н.В. Ємчук та керівник художньої самодіяльності коледжу С.Я. Тарасевич. Після вступного слова директора коледжу В.С. Глови, студенти представили присутнім цікаву і змістовну літературно-музичну композицію, присвячену життю і служінню отців Тимчуків: звучали духовні пісні, поетичні рядки та присвяти, перед учасниками дійства перегорталися безцінні сторінки історії духовного подвигу отців ісповідників віри. Перед присутніми виступив парох церкви Покрови Пресвятої Богородиці о. І. Сендзюк.

Після цього в спортивному залі коледжу проходив перший тур змагань з настільного тенісу, організований викладачем-тренером Я. А. Ушієм. Того ж дня ввечері молодь разом із священиками в церкві Покрови Пресвятої Богородиці мала молитовні зібрання. Відправлено Акафіст до Преподобної Йосафати Гордашевської. Сестра Порфирія розповіла про її духовний подвиг і життя.

Суботній день розпочався для молоді Святою Літургією. Сповідь, Святе Причастя, слова молитви священиків допомагали очистити душу, стати добрішими i сильнішими. Тож і в спортивних змаганнях того дня панував дух завзятої і азартної боротьби, наповнений доброзичливим відношенням суперників один до одного. День був дуже насичений: наші гості мали й екскурсію по коледжу, яку цікаво провів для них директор закладу В. С. Глова, знайомство з памятками міста.

В обідню пору заліщани і гості чисельно зібралися біля каплиці, посвяченої на честь архиєрея Якова та ієромонаха Єроніма Чину Святого Василія Великого (Тимчуків) коло місцевого цвинтаря. Прибули священики о. І. Сендзюк, о. Н. Гуралюк, о. Я. Шмиглик, о. В. Черничук, о. О. Винницький, о. О. Швигар, о. І. Лесюк, о. В. Кремза, о. Б. Боднар, о. В. Рачковський. Урочиста процесія громади церкви Покрови Пресвятої Богородиці, очолена парохом о. Іваном Сендзюком, хлібом-сіллю зустріла генерального вікарія Бучацької єпархії УГКЦ о. Володимира Заболотного. Привітальне слово виголосили вчитель М.М. Бежук та маленькі заліщани, якими опікувалися Сестри Служебниці. На цвинтарі біля могил архиєрея Якова та ієромонаха Єроніма священиками разом з чоловічою капелою «Гомін» відправлено панахиду. До присутніх звернувся із словом памяті та подяки о. Володимир Заболотний. Віддаючи данину шани і визнання за жертовну, як сказав генеральний вікарій «муравлину працю» нашим славним землякам, о. Володимир підкреслив важливість відповідальності людини в служінні і праці та відданості справі в своєму покликанні.

Завершення заходів вшанування отців Тимчуків відбулося у Заліщицькому агарному коледжі. Тут в присутності священиків, організаторів та гостей змагань пройшла урочиста церемонія нагородження переможців першого єпархіального турніру з настільного тенісу. Її провели генеральний вікарій Бучацької єпархії УГКЦ о. Володимир Заболотний, декан Заліщицького деканату УГКЦ о. Я. Шмиглик та парох церкви Покрови Пресвятої Богородиці м. Заліщики о. І. Сендзюк. На початку дійства зворушливо і велично пролунав Гімн України в акапельному виконанні священиків та всіх присутніх. До учасників й гостей змагань звернулися із словами побажань генеральний вікарій Бучацької єпархії УГКЦ о. Володимир Заболотний та директор Заліщицького аграрного коледжу В.С. Глова.

Нагороди отримали переможці та призери особистої першості: серед юнаків 1997-1998 р. н. - І місце- Андрій Войдевич; ІІ місце – Роман Коцюба; ІІІ місце – Андрій Слотніцький, 1999 – 2001 р.н. І місце – Дмитро Зенюк; ІІ місце – Леонід Індерко; ІІІ місце – Дмитро Гончар, 2002 р.н. і молодші – І місце – Андрій Зенюк; ІІ місце – Владислав Долинчук; ІІІ місце - Михайло Скавронський, серед дівчат 1997-1999 р. н. – І місце Андріана Ільків; ІІ місце – Галина Демчук; ІІІ місце Мар’яна Баран, 2000 р.н. і молодші – І місце – Роксолана Будник, ІІ місце – Анастасія Юрків, ІІІ місце – Єлизавета Гризак.

Своєрідною родзинкою турніру стала участь в змаганнях священиків, де в безкомпромісній боротьбу перемогу здобув о. В. Кремза, друге місце зайняв о. І. Сендзюк, а третє о. І. Лесюк. Ось так отці не лише словом, але й власним прикладам надихали своїх юних парафіян на їх спортивні звершення. Переможці отримали медалі, грамоти та подарунки, за які організатори турніру завдячують допомозі представників об’єднання підприємців нашого міста Б. Г. Войчишина та В. Д. Андрусика. Командну першість впевнено здобула перша команда Заліщик, друге місце в другої команди нашого міста, а третє посіла команда з Борщева. Команди-переможниці отримали грамоти, пам’ятні кубки і сувеніри.

На закінчення були привітання, пам’ятні фото і щирі слава подяки за організацію та проведення цікавого і змістовного дійства, яке стане ще одним кроком до духовного і фізичного зростання нашої молоді, до зведення в душах наших юнаків і дівчат величного храму Божої Любові, Віри, Надії та Божого Милосердя, який так невтомно і жертовно будували колись отці ісповідники віри архиєрей Яків та ієромонах Єронім (Тимчуки).

 

Михайло Сопилюк,

заступник директора Заліщицького

аграрного коледжу