Василь Лопух презентував Енциклопедію Української Діяспори в Заліщиках

 

У фондах Заліщицької центральної районної бібліотеки є видання Наукового Товариства імені Шевченка в Америці, які передає бібліотекам району з Нью-Йорку Василь Лопух - дійсний член НТША, кандидат економічних наук, уродженець м. Заліщики.

З цікавістю знайомляться читачі з Енциклопедією Української Діяспори. Том І, книги 1 і 2-а ( літери А-К, Л-Р), які видані у 2009, 2012 роках, Нью-Йорк - Чікаго.

Головний редактор - Василь Маркусь, спів-редактор - Дарія Маркусь. Долучились до підготовки ЕУД і наші земляки – Василь Махно, мовний редактор, Василь Лопух – макетування. В складі видавничого комітету – Орест Попович, Володимир Василакій, Григорій Грабович, Василь Лопух, Олександер Лужницький, Василь Махно, Володимир Петришин.

Головні спонсори ЕУД: Наукове Товариство ім. Шевченка в Америці, Фундація Приятелів Енциклопедії України.

У двох книгах цього енциклопедичного видання поміщено біографії-життєписи людей різних професій. Є тут особи, які з діаспори повернулися в Україну, але за кордоном провели значну частину свого життя.

Статті про міста, штати чи регіони в яких поселилися українці, їх важливість з погляду української присутності ( церковна громада, світські організації, історичне минуле, пов’язане з українською громадою).

Подано центральні суспільні організації і товариства різного типу, а місцеві тільки ті, що існують під окремою назвою і чимось відзначились: братські, громадські, політичні, виховні, молодіжні, студентські, жіночі, комбатанські, спортивні, кооперативні, мистецькі, музичні, літературні, професійні та інші. А також про установи, що сприяють ростові українства в культурному, економічному плані, релігійні, освітні, фінансові, наукові, в тому числі і такі, що не є українськими, але мають відношення до українства.

З Енциклопедії можна довідатись про видання і пресу, які видавались українцями або присвячені українській проблематиці, тематичні статті про події і явища, які відіграли важливу роль у житті діаспори.

ЕУД твориться спільними зусиллями установ та людей в Україні і діаспорі. Таким чином здійснюється на практиці програма співпраці світового українства, інтеграція українознавчої науки в Україні та діаспорі.

У 2-ій книзі ЕУД є дарчий напис:

«Моїм дорогим Землякам!

Заліщицькій районній бібліотеці!

У цій книзі частина історії Української діяспори, частина історії нашого народу.

У підготовці цього видання брали участь люди з різних міст США.

Мені випала велика честь брати участь у цій роботі. Кожна фотографія, кожен рядок тексту перейшли через мої руки. І мені випала унікальна нагода зробити першу презентацію цієї книжки у Парижі,

3 квітня 2012, саме там, де у повоєнні роки під керівництвом В. Кубійовича писали Енциклопедію Українознавства.

З повагою Василь Лопух.»

Та, мабуть, краще про все це розповість наш краянин 9 липня 2013 року. У цей день плануємо провести у Заліщицькій центральній бібліотеці зустріч з Василем Лопухом, який буде презентувати Енциклопедію Української Діяспори.

 

Ольга Тракало