Собор Душ Людських
Українська церква. Вона не лише надихає своїх парафіян, але є цементуючою силою у зміненні нації, вона віками сприяла зростанню національної свідомості своєї пастви. Коли наша багатостраждальна Україна знаходилась під гнітом іноземних завойовників, церква, як справжня матір, горнула всіх до себе і словом Божим підтримувала всіх, хто шукав опіки.
Сліди зародження християнської релігії у давньоруського населення простежуються у західній околиці Заліщиків. У 1987 році на лівому схилі урочища "Вощилівка", поряд з новобудовами житлового масиву "Сонячний" знайдено бронзову стулку енколпіона із зображеням рельєфної фігури "Богоматері-Оранти" з долонями перед грудьми.
Перша письмова згадка про церкву в Заліщиках датується 1718 роком. Про вигляд храму святої Трійці в колишньому селі Заліщиках з її інвентарем і всіма атрибутами довідуємось з унікального опису єпархіяльної візитації 1730-1733 рр. (Національний музей у Львові. Відділ рукописів. Церковної візитації. Справа 11. с. 291). Тоді візитатор із Митрополичої Львівської консисторії святого Юра, описуючи стан галицьких церков, побудував у Заліщиках і зафіксував у письмовій візитації стан місцевої церкви. Візитатор вказує, що в селі Заліщики у маєтку пана Юрія Любомирського, який орендує пані Дмуховська, знаходиться церква святої Трійці, поркрита соломою. Церква збудована і посвячена 1718 року. У ній зберігаються гробниця, мирниця, чаша, кадильниця, малий дзвінок. Є великий дзвін, що коштує 8 талярів. Має церква також 2 фелони, епітрахиль, 2 стихарі, Євангеліє, Трифологіон, Требник, Служебник, Псалтир та Октаїх. Були ще рукописні книги Ірмологіон і Тріодь постова. Увесь церковний інвентар, крім великого дзвону, був власністю священика. Великий дзвін належав церкві. Священик вів метрикальні книги.
Парохом тодішньої церкви був отець Гаврило Щиглович, посвячений у Волощині. 9 травня 1725 року в Уневі. На заліщицьку парафію його благословив львівський єпископ Атанасій Шептицький.
У Центральному державному історичному архіві міста Львова зберігається план міста Заліщики з селами Старі Заліщики, Добровляни, Жиравки і Філіпче (Пилипче), складений 19 червня 1784 року повітовим інженером Іваном де Круссом. На плані видно, що місто і село Старі Заліщики мали одну церкву. Із звіту Заліщицького окружного староства Галицькому губернаторству від 2 серпня 1785 року довідуємося, що у Заліщиках проживало 586 осіб-християн.
У 1832 році патроном церкви святої Трійці був Петро барон Бруніцький. Обов'язки священика виконував Павло Марцінковський, 1802 року народження. До заліщицької церкви належала як дочірня церква в селі Добрівлянах. Греко-католицька громада в Заліщиках налічувала 722 чоловіки.
Протягом 1850-1860 рр., читаємо "Шематизмі всього Всечесного клиру Львівської митрополичої греко-католицької архиєпархії", патроном церкви пресвятої Трійці у Заліщиках був Лев барон Бруніцький. Парохом служив Михайло Рожанковський, 1802 року народження (висвячений у 1830 році). У 1860 році греко-католицька громада налічувала 842 чоловіки. У 1861 році згоріла дерев'яна церква. Краєзнавець Юзеф Шварц у путівнику "Заліщики і околиця" 1931 року пише: "Кам'яний хрест в парафіяльному городі позначає місце вівтаря давньої церкви фундованої королем Станіславом Августом, яка згоріла 1861 року". Про будівництво і вигляд нової церкви святої Трійці в Заліщиках Юзеф Шварц пише: "Церква мурована у 1864-1875 рр., споруджена у проекті латинського хреста з боковими презбітеріями. На схрещенні рамен напівкругла, покрита бляхою баня. Внутрі іконостас роботи Йосифа Нича із Заліщиків. Мурована дзвіниця 1930 року. Церкву посвячено у 1873 році".
У 1878-1887 рр., як записано в Шематизмах, патроном заліщицької церкви був Северин барон Бруніцький. Парохом служив Олександр Княгинецький 1839 року народження (висвячений у 1864 році).
Із "Шематизму всього кліру греко-католицької єпархії Станіславівської 1887 року" дізнаємося, що заліщицька церква святої Трійці зберігає метрики від 1776 року. При церкві був дяк, званий "церковним півчем іспитованим", тобто екзаменованим. Дяк отримував платню за свою службу по 10 крейцерів від кожного дому і користувався півтора морговим полем. Греко-католицьке населення Заліщиків налічувало 810 чоловік. Деканом Заліщицького деканату був отець Йозиф Гаванський, парох в Устечку, віце-деканом - отець Олександр Княгиницький.
У 1895 році до Заліщицького деканату належали парафії у Бедриківцях, Берем'янах, Буряківці, Хмелеві, Дзвинячу, Городку, Іваню, Касперівцях, Кошилівцях, Летячому, Ниркові, Садках, Свидові, Щитівцях, Товстому, Торському, Угриньківцях, Устечку, Винятинцях, Ворвулинцях, Зозулинцях і Жежаві. Після смерті отця Олександра Княгиницького парохом заліщицької церкви став отець Ілля Чорнодоля, знаний своїми патріотичними промовами, особливо під час січово-сокільського здвигу у липні 1914 року.
Згідно "Шематизму" 1935 року патроном церкви святої Трійці була Стелла де Турнау фон Добчице. Завідувачем став отець Петро Мельничук, 1901 року народження (висвячений 1928 року). Сотрудником служив отець Володимир Чорний, а катехитом - отець Микола Боклащук. Місцева греко-католицька громада налічувала тоді 1390 чоловік. При храмі діяли братства церковні-звичайні, свічкові, слуг Христових під Покровом Пречистої Діви Марії, Милосердя імені святого Іоана Милостивого. Щороку на Зелені свята церковна громада влаштовувала свята полеглих. У 1936 році таке свято проводилось у Заліщиках за участю представників майже 30 сіл повіту.
Про скорботну велелюдну панахиду, організовану в заліщицькій церкві у дні похорону Начального Вождя УГА, генерала Мирона Тарнавського писала львівська газета "Діло" у липні 1938 року. Не менш урочисте й велелюдне організувала церква свято Хрещення України 14 жовтня 1938 року з участю отця доктора Василика із Станіславова. Церква у Заліщиках завжди була осередком гуртування місцевого населення. Вона берегла старовинні українські традиції, сприяла розвитку мистецьких захоплень. Із участі в церковному хорі розпочав свій творчий шлях видатний композитор заліщанин Михайло Гайворонський. Церква вистояла, переживши бурхливі воєнні роки, надзвичайно тяжкі часи войовничого атеїзму.
У 2014 році парафія святкуватиме 150-ліття з часу благословення наріжного каменю та початку будівництва храму. Це сталося у 1864 році.
Василь Олійник,
директор Заліщицького краєзнавчого музею